Všichni bychom chtěli mít krásnou pleť bez vrásek. Ale ne všichni jsme kvůli tomu ochotní podstupovat invazivní chirurgické zákroky. Věděli jste, ale že to jde i bez nich? Existuje celá řada neinvazivních nebo miniinvazivních kosmetických ošetření pleti, která dodají vaší tváři mladistvý vzhled a pomohou vám v mnoha dalších oblastech. Mezi taková ošetření patří například laserová ošetření nebo ošetření využívající intenzivní pulsní světlo (IPL).

Ošetření pleti laserem nebo IPL světlem? Jaký je mezi nimi rozdíl?

Princip fungování laseru

Předtím než se podíváme na to, jaké blahodárné účinky může mít ošetření pleti laserem na vaši pokožku, přečtěte si, na jakém principu laser funguje.

Slovo laser pochází z anglického výrazu Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation. Lékařský laser pak funguje na principu světelného záření, které je vyzařováno ve formě koncentrovaného světelného paprsku. Aby byl paprsek koncentrovaný, je potřeba záření zesílit. K tomu dochází prostřednictvím aktivního média (například plynu) a za pomocí zrcadel. Jak to funguje? Světlo se odráží od zrcadel a díky tomu prochází několikrát aktivním médiem, což vede k zesílení světelných fotonů a vytvoření koncentrovaného světelného paprsku o jedné vlnové délce.

Základní dělení laserů

V medicíně se laserové přístroje dělí podle výkonu na:

 • Neinvazivní – známé také jako terapeutické, jejichž výkon nepřesahuje 0,5 W.
 • Invazivní – neboli chirurgické, jejichž výkon přesahuje 1 W.

Výběr laseru vždy záleží na jeho konkrétním použití, protože pro každý typ tkáně je vhodná jiná vlnová délka laseru. Obecně platí, že delší vlnová délka proniká hlouběji do kůže, ale má nižší energii a nepůsobí tak silně. Naopak světlo o kratší vlnové délce má vyšší energii a silnější působení.

Využití laseru v estetické medicíně

Lékařský laser se hojně využívá při různých kosmetických ošetření pleti, ale i k léčbě dalších dermatologických problémů a estetických nedostatků. Přečtěte si, s čím vším vám laserové ošetření může pomoct:

 • Odstranění pigmentových skvrn: Lékařské lasery jsou velice účinné při odstraňování pigmentových lézí, jako jsou lentiga (sluneční skvrny), pigmentové nevy (mateřská znaménka) nebo melasma.
 • Odstranění jizev: Ošetření laserem je jedním ze způsobů, který vám může pomoct vyhladit a zlepšit vzhled jizev. Podívejte se, jaké existují typy jizev a jaká existují řešení pro jejich vyhlazení.
 • Omlazení pleti: Pro laserové ošetření pleti, které vede k jejímu omlazení, se využívají frakční lasery. Ty vytvoří na pokožce mikroskopické poškození, čímž stimulují přirozenou tvorbu kolagenu, který udržuje pokožku pevnou a pružnou.
 • Odstranění tetování: Pomocí laseru můžete také odstranit nežádoucí tetování. Vyzkoušet můžete například laserový přístroj Tri-Beam, který patří mezi nejmodernější laserové přístroje na odstranění tetování a pracuje velice rychle a přesně.
 • Odstranění kožních lézí: Od nejrůznějších kožních výrůstků, znamének, bradavic a fibromů vám také může pomoct ošetření laserem. U nás v ABClinic používáme k odstranění kožních lézí velice přesný CO2 laser Edge ONE.
 • Léčba akné: Pokud vás trápí aknózní pleť, s léčbou vám může pomoct ošetření pleti laserem. Je ale potřeba mít na paměti, že léčba akné je komplexní proces, který vyžaduje velkou míru trpělivosti.
 • Odstranění chloupků: Laserová epilace je velice populární procedura pro trvalé odstranění chloupků. Funguje na principu proniknutí laseru do vlasového folikulu a jeho poškození, čímž zabraňuje dalšímu růstu chloupků.

Tip: Mohlo by vás zajímat, jak se zbavit jizev po akné.

Co to je IPL?

IPL z anglického Intense Pulsed Light neboli intenzivní pulzní světlo, je metoda, která má široké využití v dermatologii a estetické medicíně. IPL přístroje fungují na principu vysílání širokého spektra světla s různými vlnovými délkami.

Ošetření intenzivním pulsním světlem je neinvazivní léčebná metoda, která má velice obdobné využití jako lékařský laser. Také se využívá k omlazení pleti, odstranění nežádoucích pigmentací, léčbě akné, odstranění tetování nebo třeba k odstranění chloupků.

Rozdíl mezi IPL světlem a lékařským laserem

Hlavním rozdílem mezi laserem a IPL je právě typ světla. IPL je širokopásmový zdroj pulzního světla, zatímco laser je jednotný monochromatický zdroj světla, protože vytváří světelný paprsek o jedné konkrétní vlnové délce.

Co to znamená v praxi?

Typ světla má vliv na více faktorů, ovlivňuje například:

 • Zaměření a přesnost: Lékařský laser působí více selektivně, to znamená, že má vyšší přesnost. Díky tomu můžou lékaři dosáhnout výraznějších a přesnějších výsledků. IPL nemá tak vysokou přesnost a je vhodnější pro ošetření větších oblastí kůže, protože světlo se rozptyluje a působí tak na větší část pokožky.
 • Intenzita a efektivita: Lékařské lasery jsou v porovnání s IPL intenzivnější a díky tomu mají výraznější účinek. Jinými slovy u IPL světla je často potřeba ošetření vícekrát opakovat, zatímco ošetření lékařským laserem vede k rychlejším výsledkům.
 • Použití: IPL světlo se zpravidla využívá pouze pro estetické účely, zatímco lékařský laser má širší spektrum využití. Jak už název napovídá, ošetření lékařským laserem může provádět pouze lékař, ale IPL ošetření může provést nejen lékař, ale i proškolený personál bez zdravotnického vzdělání.

IPL epilace – trvalé odstranění chloupků z pohodlí domova

Odstranění chloupků pomocí IPL světla je velice oblíbenou metodou. A to hned z několika důvodů. Epilace IPL má dlouhodobější účinky, než holení žiletkou nebo depilace, zároveň se jedná o téměř bezbolestnou metodu. A tou největší výhodou oproti odstranění chloupků laserem je, že existují IPL epilátory, které můžete použít doma. Nemusíte tedy epilaci absolvovat v kosmetickém salonu, ale můžete si zakoupit vlastní přístroj a používat ho podle vašich individuálních potřeb.

Ošetření pleti laserem, nebo IPL světlem?

Ať už se rozhodnete pro kosmetické ošetření pleti a další procedury, které využívají lékařský laser, nebo IPL světlo, tady jsou dvě zásady, které je dobré dodržovat vždy:

Vyberte renomovanou kliniku

Výběr renomované kliniky, která používá nejmodernější přístroje, vám zajistí kvalitní péči a ty nejlepší možné výsledky. S rozhodováním vám mohou pomoct například recenze pacientů nebo fotografie před a po.

Své rozhodnutí konzultujte

Je důležité mít na paměti, že výsledky a bezpečnost laserového nebo IPL ošetření závisí na kvalifikaci a zkušenostech lékaře, respektive odborníka, který ošetření provede. Správné nastavení parametrů, výběr vhodného typu laseru nebo IPL přístroje a následná péče o pokožku po ošetření jsou klíčové pro dosažení optimálních výsledků a minimalizaci rizika vedlejších účinků.

Před provedením jakékoliv procedury byste měli absolvovat konzultaci s odborníkem a zkonzultovat vaše konkrétní potřeby a představy o výsledku, aby mohl zvolit konkrétní typ ošetření.

U nás v ABClinic víme, že neinvazivní nebo miniinvazivní přístrojová ošetření jsou základem pro kvalitní péči nejen o pleť. Můžete díky nim rychle, efektivně a bez dlouhé rekonvalescence dosáhnout skvělých výsledků. Z toho důvodu používáme nejmodernější přístroje. Objednejte se na nezávaznou konzultaci a naši odborníci pro vás najdou ty správné procedury, které vám přinesou požadované výsledky.

Objednejte se na nezávaznou konzultaci

Zprávu jsme úspěšně odeslali.

Mohlo by vás také zajímat

Nový rozměr ženskosti: Zjistěte vše, co potřebujete vědět o plastice vaginy
Nový rozměr ženskosti: Zjistěte vše, co potřebujete vědět o plastice vaginy

Stále více ženám záleží na tom, jak vypadají jejich intimní partie a touží po zkvalitnění sexuálního prožitku. Proto si dnes přiblížíme zákrok, který ...

Slevy pro klienty Clever fit Chodov
Slevy pro klienty Clever fit Chodov

Pro klienty Clever fit Chodov nabízí klinika ABClinic Art & Beauty zajímavé slevy

Diagnostika pleti: Dopřejte vaší pleti přesně to, co potřebuje
Diagnostika pleti: Dopřejte vaší pleti přesně to, co potřebuje

Všichni toužíme po zdravé a krásné pleti. A nejeden z nás je pro to ochotný udělat opravdu hodně. Od používání drahých krémů a sér až po různá ošetřen...

Co může za vypadání vlasů a jak mu zabránit?
Co může za vypadání vlasů a jak mu zabránit?

Vypadávání vlasů je pro řadu lidí nepříjemný strašák, kvůli kterému se bojí po česání podívat na hřeben nebo kartáč. Husté a zdravé vlasy totiž obvykl...

Mezoterapie – neinvazivní omlazovací metoda, která dodá vaší pleti svěží vzhled
Mezoterapie – neinvazivní omlazovací metoda, která dodá vaší pleti svěží vzhled

Díváte se na sebe někdy do zrcadla a vidíte, jak se na vaší pokožce podepsal zub času? Přestože sami sobě tvrdíte, že vrásky jsou přirozenou součástí ...

Co obnáší rekonstrukce panenské blány? Zažijte své poprvé podruhé
Co obnáší rekonstrukce panenské blány? Zažijte své poprvé podruhé

Panenská blána – slovní spojení, které nejvíce používají náctileté dívky, pro které je panenství aktuální téma. Jsou ale některé ženy, pro které má ta...

Jak se zbavit chrápání: Příčiny a doporučená léčba
Jak se zbavit chrápání: Příčiny a doporučená léčba

Chrápání není jen rušivým zvukem, ale často také známkou problémů s dýchacími cestami. Pro mnoho lidí se jedná o závažný problém, který může ovlivnit ...

Jaké existují metody transplantace vlasů a jejich výhody?
Jaké existují metody transplantace vlasů a jejich výhody?

Je vaším snem mít husté vlasy, ale příroda vám bohužel v tomto směru nenadělila? Máte štěstí, že žijete ve světě, kde díky moderním technologiím estet...

Jak se zbavit akné jednou provždy?
Jak se zbavit akné jednou provždy?

Problematická a aknózní pleť trápí spoustu lidí nejen během dospívání. Podle statistiky z roku 2023 trápí akné 25 % žen a 12 % mužů starších 40 let (y...

Všechny aktuality