dívka přikládá lupu ke svému obličeji s akné

Jak se zbavit akné jednou provždy?

Problematická a aknózní pleť trápí spoustu lidí nejen během dospívání. Podle statistiky z roku 2023 trápí akné 25 % žen a 12 % mužů starších 40 let (yalemedicine). Akné může snadno narušit sebevědomí a negativně ovlivnit každodenní život. Věříme, že byste dali cokoliv za zázračnou mastičku, která by vaši pleť vyléčila. Bohužel takové řešení pro vás nemáme, ale řekneme vám, jak při léčbě akné postupovat a poskytneme vám rady, které vám pomůžou na vaší cestě za zdravou pletí. 

Víte, co je akné?

Léčba akné je komplexní proces, který vyžaduje vaši trpělivost i péči a souvisí s mnoha oblastmi ve vašem životě, u nichž by vás možná ani nenapadlo, že můžou mít vliv na vaši pleť. 

Vezmeme to hezky postupně. Abyste věděli, jak se akné zbavit, je dobré vědět, co to vůbec je. Akné je zánětlivé kožní onemocnění, které může mít mnoho podob: 

 • Bílé tečky – odborně uzavřené komedomy – jsou nezánětlivou formou akné. Dají se popsat jako drobné načervenalé tečky s bílou hlavičkou. Vznikají, pokud jsou kožní póry ucpány přebytkem kožního mazu nebo odumřelými kožními buňkami.  
 • Černé tečky zvané otevřené komedomy. Proč otevřené? Protože v tomto případě zůstávají kožní póry v horní části průchodné a nedochází k jejich ucpání. Vypadají jako malé černé tečky na pleti a na rozdíl od bílých teček nejsou vystouplé. Kvůli černé barvě si většina lidí spojuje černé tečky s nečistotami na pleti, důvodem tmavé barvy je ale oxidace mazu, který se hromadí v mazových žlázách na povrchu kůže. 
 • Papuly jsou další fází bílých teček. Objevují se, když se v místě bílých teček objeví zánět. Ten vzniká v mazové žláze, která obsahuje maz, bakterie a odumřelé kožní buňky. Vypadají jako malé, zvýšené červené pupínky, které mají hladký povrch a neobsahují hnis. Často však bývají bolestivé.  
 • Pustuly vznikají také při infekci mazové žlázy. Rozdílem je ale to, že obsahují bělavý nebo nažloutlý hnis, který časem vytvoří na povrchu bílou hlavičku. Stejně jako papuly bývá často tato podoba akné bolestivá. 
 • Uzliny jsou závažnější formy podkožního akné. Jsou to hluboké, tuhé a pevné zánětlivé léze pod povrchem kůže. Na pohled jsou zarudlé, na dotek tvrdé a zpravidla jsou velmi bolestivé. 
 • Cysty jsou stejně jako uzliny typické pro těžší formy akné. Jsou bolestivé a na dotek měkké, protože obsahují hnis a tekutinu. Cysty a uzliny můžou způsobit trvalé jizvy, a proto by měly být léčeny pod dohledem dermatologa. 

Akné není jen kosmetickým problémem, ale především kožním onemocněním, které může zanechat trvalé jizvy a mít negativní dopad na kvalitu vašeho života. Rozpoznání konkrétní formy akné vám umožňuje zvolit správný způsob léčby, který zajistí optimální výsledky.  

Nejlepším prvním krokem k úspěšnému řešení akné je konzultace s dermatologem, který vám pomůže identifikovat formu akné a přizpůsobit léčebný plán vašim individuálním potřebám. Přesná diagnóza a správně zvolená léčba mohou minimalizovat riziko jizev a zlepšit celkový stav vaší pleti. 

Jak na léčbu akné?

Léčba akné bude vyžadovat nejen odhodlání a vytrvalost maratonce, ale i velkou dávku vnitřní motivace na sobě pracovat. Připravte se bojovat na více frontách: 

1.Pečujte o svoji pleť 

Zařadit do svého programu ranní a večerní péči o pleť, je asi to první řešení, po kterém sáhnete. A to není vůbec špatně, důkladná péče o pleť vám totiž může v léčbě akné významně pomoct a je důležitá hned z několika důvodů: 

 • Očištění pleti a odstranění nečistot: Během noci se na pleti hromadí nečistoty, maz a bakterie. V průběhu dne se vaše pleť zase potýká s prachem a make-upem a dalšími kosmetickými produkty. Pro udržení čisté a zdravé pleti je důležité pleť čistit ráno i večer.  
 • Aplikace doporučených produktů: Výběr vhodných produktů doporučujeme konzultovat s dermatologem. Na trhu existuje celá řada krémů a sér proti akné. Vybírat můžete přes značky běžně dostupné v drogérii, jako je Dermacol, Balea a další, až po La-Roche Posay, Bioderma nebo CeraVe, které jsou dostupné v lékárně. Mějte ale na paměti, že nevhodným výběrem můžete své pleti naopak uškodit.  

Tip: Uzpůsobte svoji ranní a večerní péči o pleť ročním obdobím. Například v létě nezapomínejte do své ranní péče zařadit aplikaci opalovacího přípravku s ochranným faktorem, který chrání vaši pleť před škodlivými složkami slunečního záření. Přečtěte si další tipy, jak pečovat o svoji pleť v létě, a jakou péči jí naopak věnovat v zimě. 

 • Hydratace pleti: Hydratovat pleť je důležité vždy, ale pokud užíváte speciální produkty na akné, tak to platí dvojnásob. Při léčbě akné můžou některé produkty, zejména ty, které obsahují zinek, způsobovat vysoušení pleti. Proto by měla důkladná péče o pleť ráno a večer zahrnovat aplikaci hydratačních krémů, které vám pomůžou udržet rovnováhu pleti a minimalizovat podráždění způsobené léčbou. 

2. Objevte příčinu a zatočte s ní

V prvním bodě jsme se zaměřili na povrch pleti, teď je čas jít víc do hloubky a zjistit, proč se u vás akné objevilo. Jaké existují příčiny vzniku akné? 

 • Hormonální nerovnováha: Zvýšená hladina hormonů může zvýšit produkci mazu a způsobit záněty v mazových žlázách. Hormonální nerovnováha je přirozená v období puberty, ale může nás doprovázet i v dalším životě. Co vše ovlivňuje hladinu hormonů v těle? 
  • Stres: Chronický stres může ovlivnit hormonální rovnováhu a tím opět zvýšit riziko vzniku akné nebo zhoršit již existující akné. 
  • Hormonální disruptory: Jsou chemické látky, které můžou narušit normální hormonální funkci. Kde s těmito látkami přicházíme do styku? Prakticky kdekoliv, naše prostředí je totiž plné hormonálních disruptorů. Nachází se v potravinách, v oblečení, ale můžou být i v dalších produktech, kterými se běžně obklopujeme. 
 • Genetika: Je to tak, i v případě akné hrají roli genetické faktory. Pokud tedy někdo z vaší rodiny trpěl aknózní pletí, může to zvýšit riziko problematické pleti i u vás. 
 • Strava: Existují určité potraviny, jako jsou výrobky s vysokým obsahem cukru nebo mléčné výrobky, které můžou přispět k problematické pleti. 
 • Kosmetické produkty: Nevhodné kosmetické produkty, které zanesou mazové žlázy, můžou způsobovat akné nebo přispívat k jeho zhoršení. Jaké produkty to jsou? Takové, které obsahují komedogenní složky, mezi které patří například minerální oleje, syntetické oleje, jako je parafín, vazelína, nebo i látky přírodního původu – včelí vosk, přírodní oleje, lanolín a další.  

Akné může vzniknout kombinací více příčin a jejich odhalení je proces na delší dobu. Léčba akné souvisí nejen s pletí, ale i s vaší psychikou a návyky. Příčiny jako stres a hormonální nerovnováhu nejspíš neodstraníte za den, proto buďte při léčbě trpěliví a vytrvalí.  

3. Řekněte si o pomoc zkušeného dermatologa

Tuto radu jsme už nastínili v bodech výše, ale opakování je matka moudrosti. Někdy na to zkrátka sami nestačíte, a tak není nic jednoduššího než si nechat pomoct od odborníků. Kdy vyhledat lékaře? 

 • Pokud vás trápí těžší forma akné. S léčbou těžké formy akné vám můžou pomoct speciální ošetření pleti. Lékař vám na základě stavu vaší pleti navrhne kombinaci vhodných procedur. 
 • Zůstaly vám po akné jizvy? I v tomto případě navštivte odborníka, který vám s odstraněním jizev po akné pomůže. V současné době kliniky estetické medicíny využívají moderní přístroje, pomocí kterých dokážou jizvy ošetřit tak, aby byli co nejméně viditelné. 
 • Pokud nechcete trávit hodiny u videí, příbalových letáků produktů a online recenzí, abyste měli jistotu, že si vyberete vhodné produkty, řekněte si o pomoc dermatologovi. 
 • Když vás trápí akné dlouhodobě a nic vám nepomáhá. Jestli máte pocit, že jste už vyzkoušeli téměř všechny produkty a způsoby péče o pleť, ale výsledky stále nepřichází, obraťte se na dermatologa. 

Objednejte se na konzultaci k nám do ABClinic, kde vám lékař provede diagnostiku pleti a přesně vyhodnotí závažnost a rozsah akné. Na základě toho vám doporučí kosmetiku přesně na míru a vybere vhodná ošetření pleti, aby vám co nejvíce pomohla s bojem proti akné 

Video

Před / Po

Slova našich klientů
 • Mezoterapie mi krásně zjemnila pleť a barevně ji sjednotila. Je krásná, hebká a má takový fresh look. Vždy odcházím spokojená s výsledkem. Lucie Š.

  Dermatologie
  Dermatologie MUDr. Zuzana Dančová
 • Paní doktorka Dančová je úžasná! Chci moc poděkovat celé klinice a obzvlášť paní doktorce, že jsem se konečně zbavila problematické pleti. Jsem spokojená a ráda paní doktorku doporučím. Pavlína U.

  Dermatologie
  Dermatologie MUDr. Zuzana Dančová
 • Ráda bych poděkovala panu dr. Kendrovi, který mi šetrně odstranil znaménka a paní Danušce na recepci (tak ji pan doktor oslovoval), která byla velmi milá a profesionální. Děkuji, vaši kliniku budu jen doporučovat. Alexandra Z.

  Dermatologie
  Dermatologie MUDr. Michal Kendra
 • Paní doktorka Herczová je velký profesionál. Vždy je příjemný, vše vysvětlí a má skvělý přístup. Ráda bych všem naprosto doporučila! Karolina S.

  Dermatologie
  Dermatologie MUDr. Simona Herczová
 • S ABClinic jsem maximálně spokojená. Chodím k paní MUDr. Hamáčkové, která je opravdu velký profesionál ve svém oboru a velmi příjemná lékařka. Doporučuji!

  Dermatologie
  Dermatologie MUDr. Petra Ester Hamáčková
 • Mezoterapie mi krásně zjemnila pleť a barevně ji sjednotila. Je krásná, hebká a má takový fresh look. Vždy odcházím spokojená s výsledkem. Lucie Š.

  Dermatologie
  Dermatologie MUDr. Zuzana Dančová
 • Paní doktorka Dančová je úžasná! Chci moc poděkovat celé klinice a obzvlášť paní doktorce, že jsem se konečně zbavila problematické pleti. Jsem spokojená a ráda paní doktorku doporučím. Pavlína U.

  Dermatologie
  Dermatologie MUDr. Zuzana Dančová
 • S ABClinic jsem maximálně spokojená. Chodím k paní MUDr. Hamáčkové, která je opravdu velký profesionál ve svém oboru a velmi příjemná lékařka. Doporučuji!

  Dermatologie
  Dermatologie MUDr. Petra Ester Hamáčková
 • Děkuji celému týmu kliniky a všem lékařům, MUDr. Andree Mačejové i MUDr. Simoně Herczové za jejich péči. Vše proběhlo v pořádku a k plné spokojenosti. Jindřich H.

  Dermatologie
  Dermatologie MUDr. Simona Herczová
 • S ABClinic jsem maximálně spokojená. Chodím k paní MUDr. Hamáčkové, která je opravdu velký profesionál ve svém oboru a velmi příjemná lékařka. Doporučuji!

  Dermatologie
  Dermatologie MUDr. Petra Ester Hamáčková
 • Odjakživa trpím na vrásky na krku i obličeji. S věkem mi povolila kůže, tak jsem hledala kliniku a specialistu řešit problém. Na ABClinic mi paní doktorka Herczová nabídla biorevitalizaci pleti a vyplnění vrásek kyselinou hyaluronovou. Výsledek je perfektní, mám také hydratovanou pokožku a cítím se omlazeně. Sylvie V.

  Dermatologie
  Dermatologie MUDr. Simona Herczová
 • Mezoterapie mi krásně zjemnila pleť a barevně ji sjednotila. Je krásná, hebká a má takový fresh look. Vždy odcházím spokojená s výsledkem. Lucie Š.

  Dermatologie
  Dermatologie MUDr. Petra Ester Hamáčková
 • Mohu pouze doporučit! Dr. Hamáčková je profesionál ve svém oboru a velmi dobře se v dermatologii orientuje. Na mé akné předepsala správnou kosmetiku. Nejlepší klinika v Praze! Diana M.

  Dermatologie
  Dermatologie MUDr. Petra Ester Hamáčková
 • Moderní, čisté a přátelské prostředí! Stoprocentně doporučuji! Absolvovala jsem obsáhlou konzultaci s dr. Hamáčkovou a následně podstoupila injekční metodu pro revitalizaci pleti. Návazná kontrola byla precizní a pečlivá. Jsem opravdu šťastná, že jsem našla tuto kliniku a její skvělé profesionály! Děkuji! Sylvie T.

  Dermatologie
  Dermatologie MUDr. Petra Ester Hamáčková
 • Potřebovala jsem lifting obličeje. Dostala jsem doporučení od své kamarádky, že byla u dr. Hamáčkové na injekční aplikaci Radiesse v ABClinic, a byla tak spokojená, že jsem se hned objednala. Jsem velice ráda – absolvovala jsem niťový lifting a určitě doporučuji všem nebát se a přijít probrat všechny problémy s některým z lékařů kliniky. Kromě dermatologie dělají i plastiku. Recepce se o mě krásně postarala a vše bylo na jedničku. Lýdie P.

  Plastická chirurgie
  Plastická chirurgie MUDr. Petra Ester Hamáčková
 • Nelíbil se mi můj horní ret, byl úzký. Vždy jsem toužila po plnějších rtech, ale nelíbily se mi napíchané kačeří rty. Rty jsem si během krátké doby nechala píchnout dvakrát, velikost je teď přesně taková, jakou jsem si představovala. Naprostá spokojenost! Děkuji. Karolína V.

  Dermatologie
  Dermatologie MUDr. Simona Herczová
 • Paní doktorka Dančová je úžasná! Chci moc poděkovat celé klinice a obzvlášť paní doktorce, že jsem se konečně zbavila problematické pleti. Jsem spokojená a ráda paní doktorku doporučím. Pavlína U.

  Dermatologie
  Dermatologie MUDr. Zuzana Dančová
 • Paní doktorka Herczová je velký profesionál. Vždy je příjemný, vše vysvětlí a má skvělý přístup. Ráda bych všem naprosto doporučila! Karolina S.

  Dermatologie
  Dermatologie MUDr. Simona Herczová
Aktuality

Přejít na: Aktuality

Naši specialisté

Přejít na: Náš tým

Start typing and press Enter to search

Napište nám

Rádi zodpovíme Vaše dotazy nebo Vás objednáme na nezávaznou konzultaci.

objednejte se k nám