Trápí vás povislá prsa, která jsou důsledkem kojení, redukce váhy, zdravotních problémů nebo přibývajícího věku? Mammoplastika navrátí vašim prsům pevný a mladistvý vzhled i bez použití implantátů.

Co je modelace prsou a jak vašemu hrudníku vrátí mladistvý vzhled

Jak se liší plastika a modelace prsou?

Plastika a modelace prsou jsou metody chirurgického zákroku, které se používají k estetické nebo rekonstrukční úpravě prsů. Každá z nich se ale liší.

Plastika prsou, také známá jako augmentace prsou, je chirurgický zákrok, při kterém dochází ke zvětšení prsou pomocí implantátů. Tento typ chirurgického zákroku se často používá u žen, které potřebují nápravu asymetrie prsou nebo jsou nespokojené s jejich velikostí. Implantáty mohou být vyrobené z různých materiálů, jako je silikon, polyuretan nebo implantáty plněné fyziologickým roztokem.

Oproti tomu modelace prsou neboli mammoplastika je chirurgický zákrok, který se používá k upravení tvaru nebo zpevnění poprsí bez změny jejich velikosti (a často bez použití implantátů). Tento typ zákroku se často používá u žen, které mají povislá nebo ochablá prsa:

 • po těhotenství a kojení,
 • v důsledku stárnutí,
 • při redukci váhy,
 • kvůli onemocnění nebo úrazu.

Modelace prsou může zahrnovat odstranění nadbytečné tkáně, zvedání prsou, modelaci pomocí vlastního tuku (výjimečně i použití implantátů, ale v tomto případě už se jedná o kombinovaný zákrok).

Typy modelace prsou

Prsa se dají modelovat různými způsoby. Zvolená metoda se liší případ od případu a konkrétní postup určí plastický chirurg na základě zhodnocení stavu prsou pacientky.

1. Redukční mammoplastika neboli zmenšení prsou: při ní se odstraňuje nadbytečná tkáň, tuk a kůže z prsů, což zmenšuje jejich objem a zlepšuje jejich tvar a symetrii. Tuto operaci lze provést nezávisle na zvednutí prsou (mastopexii) nebo v kombinaci s ní.

2. Mastopexie je technika zvedání prsou, kdy se bradavky posunou výše, odstraní se přebytečná kůže a zpevní okolní tkáň. Chirurg zde může použít různé postupy a délka a tvar jizvy se tak může lišit.

 • Periareolární mastopexie: řez se provádí okolo okraje dvorce do tvaru půlměsíce nebo kruhu (může být kombinována s jizvou vodorovně pod dvorcem). Obvykle se provádí u pacientek s mírně povislými menšími prsy a umožňuje lehké zvedání prsou. Tento zákrok není příliš invazivní.
 • Vertikální mastopexie: tady se provádí řez ve tvaru „V“ kolem horní části dvorce a dále dolů. Tato technika je více invazivní, ale dosahuje výraznějšího efektu.
 • Modelace prsou s jizvou ve tvaru kotvy se obvykle používá u žen s většími prsy, které chtějí zpevnit povislý vzhled. Jizva se při tomto zákroku vytvoří kolem okraje dvorce, vertikálně dolů od bradavky a vodorovně pod prsní linií. Jizva tak vypadá jako kotva, či jako písmeno „L“ nebo „J“. Tento typ mastopexie je nejúčinnější.

3. Lipofilling je technika, při které se z těla pacientky odeberou tukové buňky, které se vpraví do prsou, aby se doplnila chybějící tkáň. Tato metoda se používá i ke zvětšení prsou a může se kombinovat s mastopexií.

Faktory, které je třeba zvážit

Většinu z nich posuzuje zpravidla lékař, ale i vy byste si měli dopředu promyslet několik věcí. Nebo alespoň vědět, co bude brát lékař v potaz.

 • Stav a velikost prsou – podle toho, jaký je aktuální stav a velikost prsou, může být vhodnější jedna nebo více metod jejich modelace. Například u žen s výrazně povislými prsy může být vhodnější mastopexie s vertikální jizvou nebo redukční mammoplastika.
 • Váš věk může hrát roli v tom, jaký výsledek můžete po operaci očekávat. U starších pacientek je kůže povislejší a méně pružná, což může ovlivnit výsledek.
 • Vaše očekávání – je důležité si promyslet, jaká máte od operace očekávání. Chcete prsy jen zvednout, nebo i trochu zvětšit a podstoupit tak kombinovaný zákrok?
 • Váš zdravotní stav může ovlivnit jakou metodu chirurg zvolí. Například u pacientek s problémy s krvácením nebo srážlivostí krve může být vhodnější šetrnější technika.
 • Délka a náročnost zotavení – každá metoda znamená jiný průběh hojení. Je důležité zvážit, jestli si po operaci můžete vzít v práci volno, jak moc budete schopné se o svá prsa starat apod. Jak bude probíhat hojení, vždy sdělí lékař při společné konzultaci.

Příprava na modelaci prsou

Jak se na zákrok máte připravit vám vždycky sdělí lékař (opět se to může lišit u různých typů zákroku a vašeho zdravotního stavu). Obvykle se ale doporučuje pár týdnů před operací přestat kouřit a nekouřit ani dva týdny po operaci, aby se snížilo riziko komplikací a urychlil průběh hojení.

Měla byste být zdravá a ani se nezotavovat po prodělané nemoci, aby se tělo mohlo plně soustředit na hojení po zákroku.

Je důležité pečlivě dodržovat pokyny plastického chirurga a informovat ho o jakýchkoliv zdravotních potížích a změnách v zdravotním stavu během zotavovacího procesu.

Zlepšení sebevědomí

Po zahojení a kompletním zotavení pro proběhlém zákroku, popisují ženy, které podstoupily modelaci prsou, došlo ke zvýšení sebevědomí, větší spokojenost a harmonii se sebou samou a se svým vzhledem. Což má dopady na jejich psychickou pohodu i vztahy s okolím.

Zvláště pro ženy, které postupují modelaci z důvodu předchozího operačního zákroku nebo jiných zdravotních potíží, je návrat původního vzhledu prsou velkou úlevou.

Konzultujte modelaci prsou s našimi experty

Pokud modelaci prsou teprve zvažujete a rádi byste si o ní promluvili přímo s lékařem, objednejte se na nezávaznou konzultaci, kde vám naši specialisté vše vysvětlí.

Zatím si můžete přečíst více o zákroku a podívat se na recenze našich klientek.

Objednejte se na nezávaznou konzultaci

Zprávu jsme úspěšně odeslali.

Mohlo by vás také zajímat

Nový rozměr ženskosti: Zjistěte vše, co potřebujete vědět o plastice vaginy
Nový rozměr ženskosti: Zjistěte vše, co potřebujete vědět o plastice vaginy

Stále více ženám záleží na tom, jak vypadají jejich intimní partie a touží po zkvalitnění sexuálního prožitku. Proto si dnes přiblížíme zákrok, který ...

Slevy pro klienty Clever fit Chodov
Slevy pro klienty Clever fit Chodov

Pro klienty Clever fit Chodov nabízí klinika ABClinic Art & Beauty zajímavé slevy

Diagnostika pleti: Dopřejte vaší pleti přesně to, co potřebuje
Diagnostika pleti: Dopřejte vaší pleti přesně to, co potřebuje

Všichni toužíme po zdravé a krásné pleti. A nejeden z nás je pro to ochotný udělat opravdu hodně. Od používání drahých krémů a sér až po různá ošetřen...

Co může za vypadání vlasů a jak mu zabránit?
Co může za vypadání vlasů a jak mu zabránit?

Vypadávání vlasů je pro řadu lidí nepříjemný strašák, kvůli kterému se bojí po česání podívat na hřeben nebo kartáč. Husté a zdravé vlasy totiž obvykl...

Mezoterapie – neinvazivní omlazovací metoda, která dodá vaší pleti svěží vzhled
Mezoterapie – neinvazivní omlazovací metoda, která dodá vaší pleti svěží vzhled

Díváte se na sebe někdy do zrcadla a vidíte, jak se na vaší pokožce podepsal zub času? Přestože sami sobě tvrdíte, že vrásky jsou přirozenou součástí ...

Co obnáší rekonstrukce panenské blány? Zažijte své poprvé podruhé
Co obnáší rekonstrukce panenské blány? Zažijte své poprvé podruhé

Panenská blána – slovní spojení, které nejvíce používají náctileté dívky, pro které je panenství aktuální téma. Jsou ale některé ženy, pro které má ta...

Jak se zbavit chrápání: Příčiny a doporučená léčba
Jak se zbavit chrápání: Příčiny a doporučená léčba

Chrápání není jen rušivým zvukem, ale často také známkou problémů s dýchacími cestami. Pro mnoho lidí se jedná o závažný problém, který může ovlivnit ...

Jaké existují metody transplantace vlasů a jejich výhody?
Jaké existují metody transplantace vlasů a jejich výhody?

Je vaším snem mít husté vlasy, ale příroda vám bohužel v tomto směru nenadělila? Máte štěstí, že žijete ve světě, kde díky moderním technologiím estet...

Jak se zbavit akné jednou provždy?
Jak se zbavit akné jednou provždy?

Problematická a aknózní pleť trápí spoustu lidí nejen během dospívání. Podle statistiky z roku 2023 trápí akné 25 % žen a 12 % mužů starších 40 let (y...

Všechny aktuality