Akce • Soutěže • Novinky • Rozhovory
Máme otevřeno | COVID-19 - důležité informace
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v názvu
Search in content
objednat na konzultaci+420 703 142 070

Septoplastika

Ne pro každého je dýchání přirozenou činností, nad kterou není potřeba přemýšlet. Potíže s pokřivenou nosní přepážkou, která brání průchodnosti vzduchu, dokáže vyřešit septoplastika.
Funkce nosu je prostá – jeho hlavním účelem je volné nasávání a vydechování vzduchu, který se zároveň zvlhčuje a čistí od mikročástic. Uprostřed nosní dutiny je nosní přepážka, která ji rozděluje na levou a pravou polovinu. V ideálním případě je tato příčka rovná a postavena ve střední čáře. V důsledku nejrůznějších změn – ať už vrozených či poúrazových – je přepážka pokřivena či v rozličné míře vychýlena, což zhoršuje funkci dýchání. Důsledkem je neprůchodnost vzduchu, která komplikuje pacientům život ve dne i v noci.
Objednat konzultaci ZDARMA

RYCHLÉ INFO

Řeší vrozené či poúrazové stavy vychýlení nosní přepážky.
Výsledky jsou znatelné již po týdnu od operace.
Konec problémům s dýcháním.

Co je septoplastika?

Septoplastika je chirurgický zákrok, který dokáže pokřivenou nosní přepážku vyrovnat tak, aby nebránila průchodnosti vzduchu. Výkon se provádí endoskopicky v celkové anestezii, přičemž výsledky jsou znatelné už po týdnu od operace. Nos je volnější k dýchání, což pocítíte jak při běžných činnostech, tak během fyzické zátěže a především pak v noci během spánku. Následně se mohou zlepšit i další funkce spojené s lepším čištěním nosu a vedlejších nosních dutin.

Chirurgický zákrok je možné kombinovat s plastikou zevního nosu a laserovým ošetřením nosní sliznice.

Před operací

Před septoplastikou je nutná osobní konzultace, při které plastický chirurg doporučí nejen vhodnou operační techniku, ale také případné předoperační ošetření kůže obličeje, které může přispět k lepšímu efektu celé operace. Podrobnosti o možných procedurách naleznete na našich stránkách v sekci KRÁSA.

Nezbytné je také problematiku konzultovat se specialistou z oboru ORL, který provede endoskopické vyšetření nosní dutiny. Před samotnou operací informujte ošetřujícího lékaře o svých onemocněních, lécích, které užíváte, a alergiích.

Před operací je vhodné poradit se s naším výživovým poradcem o potravinových doplňcích, které mohou přispět k lepšímu výsledku operace.

V den operace

Protože se zákrok provádí v celkové anestezii, je potřeba, abyste se na kliniku dostavili na lačno. Naše asistentky vás uvedou na pokoj a chirurg s vámi ještě jednou projde průběh celé operace, udělá nezbytnou fotodokumentaci a předoperační zakreslení.  Závěrem společně podepíšete informovaný souhlas s operací. Vedle toho ještě absolvujete krátký pohovor s anesteziologem, který s vámi projde anesteziologický dotazník. Krátce před odchodem na operační sál vás k samotné operaci připraví naše sestřičky.

Průběh operace

Zákrok se provádí endoskopicky v celkové anestezii a trvá 30 až 45 minut. Chirurg během výkonu uvolní nosní sliznici od pokřivené chrupavky, kterou následně vyrovná a vymodeluje do ideální polohy. Přítlak sliznice je zajištěn přiložením plastikových fixačních proužků a přední nosní tamponády po dobu přibližně 48 hodin. Tamponáda je nutná také pro minimalizaci pooperačního krvácení. Po celou tuto dobu nebudete moci dýchat nosem, což přináší určitou dávku osobního nepohodlí.

Po operaci

Protože je operace realizována v celkové narkóze, ihned po zákroku vás na krátkou dobu umístíme na pokoj s intenzivní péčí, kde budete pod neustálým dohledem našich zkušených sestřiček. Po znovunabytí plného vědomí se přemístíte na váš pokoj, kde vám budou podávány léky ke zmírnění bolesti, antibiotika či léky k prevenci tromboembolické nemoci.

Bezprostředně po operaci očekávejte nepříjemné pocity spojené s přítomností přední nosní tamponády – naprostá nemožnost dýchání nosem, tlaky v nose, bolestivost, slzení, bolesti hlavy, možná zvýšená teplota. K jejich zmírnění vám budou podávána běžná analgetika. Po 48 hodinách, kdy dojde k odstranění tamponády, budete moci znovu dýchat nosem a většina nepříjemných pocitů začne ustupovat. Pro větší komfort nosní dutiny doporučujeme aplikaci izotonických nebo hypertonických zvlhčujících nosních sprejů. Funkce nosu se plně obnovuje po odstranění plastikových proužků, přičemž i s nimi je možné smrkat.

Po dobu 7 až 10 dní od operace doporučujeme naprostý fyzický klid, v dalším týdnu už můžete vykonávat mírnou fyzickou zátěž, jako jsou třeba procházky. Po dobu alespoň 3 měsíců se vyvarujte kontaktním sportům, během nichž hrozí úrazy nosu. Riziko nového poranění a způsobení nové deformity nelze z naší strany ovlivnit. 

Práceschopnost

Týden od operace můžete vykonávat nenáročnou kancelářskou práci. Otoky a modřiny budou přetrvávat po dobu přibližně 1 až 2 týdnů. Konečné výsledky operace můžete pozorovat po 4 až 8 týdnech, kdy již otok plně ustoupí. S ohledem na to, že operace se provádí uvnitř dutiny nosní, jizva není patrná.

cena

Konečná cena septoplastiky bude určena operačním postupem a konkrétními anatomickými poměry nosu. Proto se na konečné ceně domluvíte s vaším operatérem při osobní konzultaci. Částka uvedená v našem ceníku je pouze orientační.

MOŽNÉ KOMPLIKACE

Navzdory maximální péči se mohou po septoplastice objevit některé komplikace. Na všechny jsme však plně připraveni a dokážeme reagovat tak, abychom se vyhnuli následkům. Možné pooperační krvácení z nosu minimalizuje tamponáda. Porušení slizničního listu nosní přepážky může zkomplikovat hojení a způsobit perforaci pravé a levé nosní dutiny. Ve vzácných případech může dojít ke krvácení mezi listy sliznice a chrupavky, což může vést ke vzniku krevní sraženiny. Takovou situaci naši chirurgové řeší rozpuštěním hematomu a vložením drobného drénu do rány. Za komplikaci je považován také možný rozvoj infekce, kterému se ale předchází podáním antibiotik. Po operaci se může objevit dočasná změna citlivosti horních zubů, bolesti hlavy, nevolnost, zvýšené zahlenění a zvýšená tělesná teplota.

ABCLINIC ART & BEAUTY
V Parku 2308/8,
148 00 Praha 4
Po-Pá 07:00-19:00
FACEBOOK
YOUTUBE
INSTAGRAM
ABCLINIC ART & BEAUTY © 2020
WEB ©D AIRCASTLES.CZ
clockchevron-downchevron-right