Akce • Soutěže • Novinky • Rozhovory
Máme otevřeno | COVID-19 - důležité informace
Generic selectors
Pouze přesné shody
Hledat v názvu
Search in content
objednat na konzultaci+420 703 142 070

Rekonstrukce prsu bez implantátu

Naši odborníci vás trpělivě provedou celým procesem rekonstrukce prsu. Na konci této cesty vás čeká radost a pocit ženskosti, který rozhodně stojí za to.
Rekonstrukce prsu je operace, která vede k obnovení prsu po maligním onemocnění, kdy v rámci léčby došlo k úplnému nebo částečnému odstranění prsu. To bývá pro ženu hluboce traumatizující zkušeností, kterou lze řešit rekonstrukcí. V případě rekonstrukce prsu bez implantátu se k jeho modelaci využívá vlastní tkáň – kůže, podkoží nebo sval.
Rekonstrukci prsu provádí plastický chirurg, na rozhodnutí o operaci se ale podílí řada dalších odborníků, například onkolog, psycholog nebo genetik. Ačkoliv rekonstruovaný prs nenahradí dokonale prs přirozený, vždy ženě maximálním možným způsobem zvýší kvalitu života.

RYCHLÉ INFO

Maximálně přirozený výsledek rekonstruovaného prsu.
Návrat sebevědomí a psychické pohody po prodělaném onkologickém onemocnění.
Využití vlastní tkáně k vytvoření nového prsu.

Možnosti rekonstrukce

Jakým způsobem bude možné prs zrekonstruovat, závisí především na předchozím chirurgickém zásahu do prsu. Prs může být odstraněný celý včetně kůže, nebo může být provedená operace, při které je ušetřená prsní tkáň. Někdy může být odstraněna celá prsní žláza, ale zůstane ušetřená bradavka s dvorcem.

Rekonstrukci prsu lze provést současně s odstraněním nádoru, nebo s časovým odstupem po ukončení léčby. V jedné době se často provádí preventivní odstranění a rekonstrukce prsu u žen, které mají vysokou dědičnou dispozici k malignitám prsu. Vždy je potřeba počítat s tím, že rekonstrukce prsu se provádí v několika etapách, většinou se nejprve vymodeluje samotný prs, následně se vytvoří dvorec a nakonec bradavka.
Po odstranění prsu kvůli nádorovému onemocnění bývá jeho rekonstrukce hrazena zdravotní pojišťovnou.

Pro koho je vhodná rekonstrukce prsu?

Rekonstrukce prsu je řešením pro ženy, které podstoupily z léčebných důvodů částečné nebo úplné odstranění prsu a onkolog a další odborníci nenalezli překážku, která by mohla rekonstrukci prsu bránit. Krom onkologických důvodů může být překážkou této operace obezita, diabetes, onemocnění srdce a cév nebo i kouření, které zhoršuje prokrvení tkání. Základní podmínkou však je ukončení onkologické a radiologické léčby. V některých případech může lékař doporučit alternativní zákrok – například rekonstrukci prsu s vložením prsního implantátu nebo modelaci.

Před operací

Rekonstrukce prsu vyžaduje multioborovou konzultaci, ke které žena dostane veškeré informace již na onkologickém pracovišti, případně je získá na klinice plastické chirurgie. Bude třeba, aby lékař měl k dispozici veškerou zdravotnickou dokumentaci o onemocnění, znal podrobně ženin zdravotní stav i výsledek léčby. Je třeba doložit souhlas onkologa a radiologa. V posledních třech týdnech před operací by žena neměla trpět žádným z infekčních onemocnění, lékaře by měla informovat i o banální viróze. Pokud žena kouří, měla by v rámci přípravy na operaci kouření vynechat. Samozřejmou součástí je předoperační interní vyšetření.

Průběh rekonstrukce prsu

Hlavní část rekonstrukce – vytvoření hmoty prsu – se provádí v celkové anestezii. K rekonstrukci prsu lékař využívá svalové laloky z okolních tkání. Existuje několik operačních postupů, přičemž každý je vhodný pro jiný typ problému, závisí na rozsahu rekonstrukce nebo velikosti prsu.
Velmi často se využívá lalok, který se získává z podbřišku. Je tvořený hlavně podkožním tukem a kůží. V podbřišku zůstává jizva obdobně jako u abdominoplastiky. Lékař tuto tkáň přenáší do oblasti prsu. Buď ji zcela oddělí a přišije v oblasti prsu na cévní zásobení této lokality, nebo ponechá vazbu na původní cévní strukturu. V jiných případech se používá široký zádový sval, který se i s kůží převede na stranu hrudníku. V tkáni se přitom neporušuje mikrocirkulace. Tento způsob se využívá spíše u menších prsů. V ojedinělých případech lze použít i hýžďový sval apod.
Operace trvá 2  až 6 hodin v závislosti na zvoleném postupu.

V další etapě rekonstrukce prsu se vytvoří prsní dvorec, který se může přenést například z druhého prsu, vnitřní strany stehna, případně se dá řešit tetováním. V třetím kroku se vymodeluje prsní bradavka. Tato ošetření se mohou provést v místním znecitlivění a nejsou pro pacientku náročná.

Po operaci

Operovaná oblast je sterilně krytá, z rány vedou drény, které odvádějí nadbytečnou tekutinu. Hospitalizace je individuální v závislosti na typu provedené operace, může se pohybovat od 1 do 3 týdnů. Rekonvalescence probíhá 2 až 4 týdny. Fyzické aktivity a sport je možné začít provozovat přibližně po 3 měsících. Jizvy je nutné dlouhodobě chránit před slunečním zářením. Zvláště oblast bradavky je velice vnímavá na infekci, proto je třeba ji pečlivě ošetřovat podle instrukcí, které žena obdrží na klinice. Pro co nejlepší hojení je důležité dodržovat zdravou životosprávu a pokud možno již se nevrátit ke kouření.

Výsledek rekonstrukce prsu

Ačkoliv rekonstruovaný prs neodpovídá přesnému vzhledu prsu původního, vždy ženám přináší zvýšení sebevědomí a zlepšení psychického stavu. Žena po rekonstrukci prsu je po celý život sledována u odborníků. Efekt operace je trvalý. Rekonstrukce prsu není překážkou preventivních onkologických kontrol ani se neprokázalo, že by rekonstrukce prsu zvyšovala riziko návratu onemocnění.

cena

Konečná cena operace bude stanovena po osobní konzultaci s lékařem naší kliniky. Závisí na rozsahu rekonstrukce, zvolené technice a anatomických dispozicích ženy. Částky uvedené v našem ceníku jsou proto pouze orientační.

ABCLINIC ART & BEAUTY
V Parku 2308/8,
148 00 Praha 4
Po-Pá 07:00-19:00
FACEBOOK
YOUTUBE
INSTAGRAM
ABCLINIC ART & BEAUTY © 2020
WEB ©D AIRCASTLES.CZ
clockchevron-downchevron-right