abclinic_plasticka-chirurgie_telo_mommy-makeover2

Mommy Makeover

Plastic surgery

Mommy Makeover is an aggregate of surgeries designed for women after childbirth. During this period, changes in the skin happen as the effect of hormones. The skin on the belly loosens, mammary glands enlarge, and fat is greatly stored in the belly, hips, thighs, and arms.

Mommy Makeover is like sculpturing – it refines the body shape after childbirth.

What is Mommy Makeover

Mommy Makeover helps to return the body of a woman into its state before pregnancy. Therefore, we focus mainly on surgeries of the belly, breasts, fat deposits reduction, and genital refinement during this combined procedure.

Pregnancy is a period of great changes both in lifestyle and body. After childbirth, women’s bodies are often unable to return to their previous states despite keeping a balanced and healthy diet and exercising.

Mommy Makeover is a complex of surgeries chosen for the individual needs of each mother who is troubled by more aesthetic or health problems at the same time. Hormones cause great changes in the body during pregnancy: skin, especially on the belly, loosens, abdominal muscles prolong, breasts enlarge, mammary glands bulk up, and the skin of the breasts is often unable to gain its former elasticity. On top of that, fat is largely stored in the hips, waist, belly, thighs, and arms during pregnancy.

What can you gain from this procedure

 • A solution to sagging breasts
 • Tightening of loose belly
 • The suction of excess fat
 • Correction of a gap between abdominal muscles
 • Improved confidence
 • More procedures at the same time
 • A solution to breast asymmetry

Video

Before / After

Belly

The belly is the most burdened body area in the course of pregnancy. Sagging, stretch marks, and diastasis recti or a separation of the left and right side of the outermost abdominal muscle occur. In this case, the abdominoplasty is suitable.

Its benefits:

 • firmer abdominal wall
 • removal of excess loose skin
 • fat suction
 • stretchmarks reduction
 • abdominal muscles strengthening
 • navel adjustment
 • waist shaping

Liposuction can be a part of abdominal surgery. It is a reduction of the fat deposited in the upper part of the belly or waist during pregnancy.

Stretch marks that appear mostly in the lower part of the belly can be gotten rid of by removing excess damaged skin.

In case there is no abdominal muscles separation, a physician chooses a more gentle method, a so-called mini-abdominoplasty.

Optimization of the pubic region is usually a part of abdominal surgery.

Breasts

Breasts can be saggy following pregnancy and breastfeeding. The gland becomes smaller, fat tissue is increased, and the sagging skin causes the overall decline of the breasts.

Usually, these procedures are performed:

 • breast lift
 • breast lift combined with augmentation
 • breast reduction
 • breast enlargement – augmentation

Breast lift is suitable in cases with enough volume. In these cases, it is needed to only lift the breasts.

If the breast tissue has been reduced during pregnancy and breastfeeding, implants may be used to help the lifting.  Breasts sometimes enlarge as a result of weight gain during pregnancy, the volume persists, and the heavy gland causes sagging of the skin. As a result, the woman has big saggy breasts. In these cases, we choose reduction combined with lifting, which means lifting the breasts into a youthful shape with a change of volume.

Deposited fat

What can be done against fat deposits?

Fat usually deposits in the area of the waist, iliac hip, on the outer and inner thighs or knees not only during pregnancy.  Liposuction and shaping of contours may be performed in all these areas.

Intimate area

Does the intimate area of a woman suffer during pregnancy and childbirth?

The area of labia minora often loosens after childbirth. Therefore, it is not covered by labia majora and protrudes. The tissue loses its volume and sags. The mucous membrane is drawn inside and as a result, problems while riding a bike or having sex arise. Therefore, we reduce the labia minora so it is covered by the labia majora. This procedure is called labiaplasty.

Otázky a odpovědi

Představuje každá z operací pro ženu větší zátěž?
Je třeba speciální rekonvalescence s ohledem na operovanou oblast. Na druhou stranu více operací najednou ušetří organismus od další anestezie, a je jen jedno pooperační období.

Jaké zákroky se dají kombinovat dohromady?
Vždy záleží na rozsahu operačního výkonu. Jestliže má žena velké povolené nebo dokonce převislé břicho, hodně tuku kolem pasu, boků a stehen, je samotná abdominoplastika a liposukce velkou zátěží, proto se Mommy Makeover rozděluje do více kroků. Pokud není potřeba tak razantního zásahu, tzn. ubíráme přiměřené množství tkáně na prsou, na břiše odstraňujeme menší množství tuku a kůže, a jednotlivé partie spíše modelujeme, pak lze jednotlivé operace kombinovat.

Nejčastěji se kombinuje operace břicha s liftingem prsou a liposukcí. Je nutné, s ohledem na rozsah výkonů a dobu rekonvalescence, jednotlivé kroky Mommy Makeover plánovat vždy individuálně.

Jak dlouho kombinovaná operace trvá?
Většinou 4–5 hodin.

To vyžaduje určitě u plastického chirurga enormní představivost
Plastický chirurg si musí umět vždy dopředu představit, co se stane, když se kus tkáně někde odstraní, navzdory operačním otokům, tumescenčnímu roztoku, poloze pacientky atd. Podobně, jako sochař tvoří svou sochu, plastický chirurg tvoří novou siluetu. U plastické chirurgie musíte mít představivost, smysl pro estetiku a navíc, na rozdíl od sochařiny, znát veškeré medicínské principy a způsob hojení tkání.

Plánuje se postup operace předem?
Samozřejmě se musí operace vždy přesně naplánovat a nakreslit na tělo pacientky ve vzpřímené poloze, kde a kolik tkáně je třeba odstranit, jaké tkáně přitáhnout, aby např. prsa byla správně velká i tvarovaná.

Do jaké míry se u klientky daří dosáhnout pomocí Mommy Makeover postavy, jakou měla před porodem svých dětí?
Téměř vždy a často i k lepší. Například u prsou je výhoda, že je možné si dopomoci implantátem, který doplní horní objem prsou, což u normální žlázy není někdy fyziologicky možné. Liposukcí zase můžeme vytvarovat štíhlejší pas, než nám nadělila příroda. A zmizí tak i hříchy z mládí.

Na co by se měla žena před Mommy Makeover připravit?
Některé ženy přijdou, když mají děti ve věku tří až pěti let, jiné zatouží po novém mladém těle, když děti odrostou. Jestliže má žena malé děti, pak je třeba počítat s tím, že se bude nějakou dobu po operaci muset šetřit. Mommy Makeover je totiž rozsáhlá operace a nejdůležitější pro zdárný výsledek jsou první dva týdny po operaci. Žena by měla být v klidu pro dobré hojení ran. Rovněž je pro absolvování operace Mommy Makeover důležité ustálení váhových výkyvů.

Kdy se může žena vrátit do normálního života?
Když se vše hojí dle plánu, pak za 2–3 týdny lze doporučit návrat do práce, jedná-li se o běžnou kancelářskou činnost. Fyzicky namáhavá práce vyžaduje delší odstup od operace. Sport se doporučuje nejdříve dva měsíce po operaci, a to zejména takový, který zatěžuje prsní a břišní svaly.

Kdy ženy s přáním vylepšit svůj vzhled „po dětech“ zpravidla za plastickým chirurgem přicházejí?
Mommy Makeover není omezen věkem. Samozřejmě, čím mladší pacientka, tím snadnější je rekonvalescence, ale velkou roli zde hrají i genetické dispozice. Klientky přicházejí samy v momentě, kdy začnou být se svým tělem nespokojené, tělesné nedostatky jim snižují sebevědomí a může to ovlivnit i jejich partnerský život. Jde vždy o to, jak žena sama sebe vnímá a po čem z hlediska tělesných kontur touží. Zpravidla jsou to ženy kolem 45. až 50. roku.

Může žena po Mommy Makeover otěhotnět?
Žena může mít další děti, ale s velkou pravděpodobností může dojít k opětovnému povolení kůže. Doporučujeme absolvovat operace břicha či prsou raději po plánovaném mateřství. Vždy však záleží na individuálních dispozicích a potřebách.

Děkujeme za odpovědi MUDr. Věře Šatánkové

You may also be interested in
Words of our clients
 • I underwent a surgical procedure at your clinic yesterday (augmentation as the procedure). Hereby, I would like to respectfully thank doctor Šatánková for her professional and humane approach. The outcome is a masterpiece. 🙂 My special thanks further belong to nurse Ivana Horská for her active and kind approach to my postoperative care. I can assure you it’s not possible to meet such an amazing nurse. Of course, I thank the whole team who took care of me, I will post my positive review on your website. Kateřina V.

  Plastic surgery MUDr. Věra Šatánková
 • Absolute satisfaction, professional approach, nice environment. If you are choosing between two physicians and clinics, I definitely recommend doctor Šatáková in particular. My first experience with doctor Šatánková was in 2002, and after 20 years, my right choice has been proven again. Marcela U.

  Plastic surgery MUDr. Věra Šatánková
 • A big thanks go to doctor Věra Šatánková for perfectly done breast augmentation that has exceeded my expectations. I am happy to have chosen her. My choice was clear after a comfortable, humane consultation and 3D visualization. In reality, the breasts are even more beautiful! And I’m excited. Thank you so much. To the whole personnel of the clinic. The nurses are super nice and accommodating, I felt like I was in Riviera... When the time's right to go for eyelid surgery, I will return to the doctor. Lenka K.

  Plastic surgery
  Plastic surgery MUDr. Věra Šatánková
 • My big thanks go to doctor Krajcová for a beautifully done job. I have undergone an abdominoplasty with liposuction, and the result is amazing. I have finally enjoyed summer in a swimsuit without any anxiety. The surgery went without any complications and the overall post-operative care has been great. The approach of the doctor has been very professional. I wholeheartedly recommend and thank you once again. Andrea N.

  Plastic surgery
  Plastic surgery MUDr. Aneta Krajcová
 • While choosing the right clinic for my wife, I was interested in the price and performance, and I have chosen ABClinic. At first, I had mixed feelings concerning the reception desk. After all, you are not there to just buy groceries, and when they let you wait (sometimes unnecessarily), some water or coffee would be nice. Anyhow, all has been saved by doctor Věra Šatánková, who charmed us with her experience during the initial consultation. I guess she has had 20 years of experience in the USA in California, and it is clearly visible – she has done a faultless job. The post-operative care by a brunette nurse (we do not know her name) was perfect, and we really appreciate the care my wife has been given. My wife spent the night in a beautiful and clean room with a nice view. We are without any reservations. The job has been done well, and not to wrong the reception desk, the personnel was different and much better when we were leaving after the surgery. The procedure was breast augmentation. For my wife, I thank the doctor and the nurse, she has been perfect. Jakub D.

  Plastic surgery
  Plastic surgery MUDr. Věra Šatánková
 • My experiences with the clinic and each physician are only positive. I can do nothing but thank Dr. Věra Šatánková for making my dream of having beautiful and natural breasts come true. The surgery was trouble-free, and the postoperative care has been amazing. I give my thanks to the whole team of the clinic. Barbora O.

  Plastic surgery
  Plastic surgery MUDr. Věra Šatánková
 • A beautiful clinic and nice personnel, including pretty ladies at the reception desk. I’m very happy to have chosen ABClinic. I may take pride in a beautiful bosom according to my vision, made by the wonderful Dr. Šatánková. Highly recommended! Irina Z.

  Plastic surgery
  Plastic surgery MUDr. Věra Šatánková
 • I underwent breast enlargement at the clinic. A consultation with Dr. Šatánková was (partly thanks to a translator-coordinator) clear, she gave me enough of her time and attention. I felt great at the clinic, a very nice atmosphere resides there. Sue K.

  Plastic surgery
  Plastic surgery MUDr. Věra Šatánková
 • Wonderful clinic. Dr. Krajcová is like a dream, I couldn’t wish for a better physician. All the colleagues are very kind. I felt great every time, and I had very good care. If I ever think of plastic surgery again, I will definitely go to this clinic. I give my thanks to the whole team; you’ve done an amazing job. Sergio W.

  Plastic surgery
  Plastic surgery MUDr. Aneta Krajcová
 • I would like to thank Dr. Věra Šatánková for a beautifully done job. Hats off to the doctor and the whole clinic for a wonderful, nice approach. I have undergone augmentation combined with modelling. Thank you very much! Tereza S.

  Plastic surgery
  Plastic surgery MUDr. Věra Šatánková
 • I’ve undergone breast augmentation with insertion under the muscle. The doctor surprised me with her humane and professional approach. Her task to make beautiful breasts out of nothing wasn’t easy! She patiently consulted with me and when I realized she was the person who wanted to help me fulfill my wishes, I gave her a free hand. You can read many articles and see numerous photos but experience cannot be replaced. I have to say it was the right choice. She created beauty. I’m satisfied and I wouldn’t go anywhere else. The scars are healing well and I’m happy to feel well. I don’t even feel like there were times I didn’t have them. Georgina M.

  Plastic surgery
  Plastic surgery MUDr. Aneta Krajcová
 • I have undergone breast augmentation led by MUDr. Věra Šatánková. I would like to express my thanks to the doctor and the great personnel at the clinic. The doctor has done an amazing job, and the result exceeds my expectations. Bogdana M.

  Plastic surgery
  Plastic surgery MUDr. Věra Šatánková
 • Dr. Šatánková is amazing! I would like to thank the personnel and the whole clinic. I'm very satisfied as I’ve made my dream come true. Thank you, ABClinic Art & Beauty. Sofia P.

  Plastic surgery
  Plastic surgery MUDr. Věra Šatánková
 • Everyone in the clinic is very nice and also professionals. Julia P.

  ABClinic Art & Beauty
  ABClinic Art & Beauty Clinic
 • I give my thanks to Dr. Krajcová for her high-quality job. After half a year, I‘m very satisfied with the result. I‘ve gained the breasts I had imagined. I will happily recommend the doctor to my friends. Jitka H.

  Plastic surgery
  Plastic surgery MUDr. Aneta Krajcová
 • I would like to express my gratitude to Dr. Šatánková and the great personnel at the clinic who performed my breast augmentation. The doctor did an amazing job and the result has exceeded my expectations. Thank you once again, I wholeheartedly recommend you. Milena R.

  Plastic surgery
  Plastic surgery MUDr. Věra Šatánková
 • What an extraordinary physician! I encountered her by chance; fortunately. Dr. Krajcová is not only very empathetic but also a very nice and warm person. I felt great during a personal consultation already, and this feeling has remained. The procedure went well, and I can only recommend Dr. Krajcová! Vanesa P.

  Plastic surgery
  Plastic surgery MUDr. Aneta Krajcová
 • I would like to thank Dr. Šatánková who performed a reoperation of augmentation performed poorly at another clinic. Dr. Šatánková explained every detail to me, showed everything on visualization, and recommended the right type of implant. I would like to thank Dr. Šatánková, the whole team of ABClinic, and the nurses once again for high-quality care before and after the surgery. It is wonderful to be in a positive and friendly atmosphere at the clinic. Paulina K.

  Plastic surgery
  Plastic surgery MUDr. Věra Šatánková
News

Go to: News

Our specialists

Go to: Our team

Start typing and press Enter to search

Write to us

We will be happy to answer your questions or book you for a non-binding consultation.