Areas of care

Aesthetic procedures for women and men

Clinic of aesthetic medicine and plastic surgery
ABClinic Art & Beauty

Plastic surgery

Do you wish to undergo plastic surgery on the grounds of aesthetic or health issues? Whatever your reasons are, there is no need to worry. Contemporary aesthetic medicine offers safe and modern techniques and methods allowing adjustments of your appearance with a completely natural effect. We take pride in a system of professional consultations based on current trends in all fields of aesthetic medicine.

At our clinic, you can find a broad range of surgical and non-surgical procedures, modern devices, unique techniques, apt supplements, and elaborated continuing care, including multifield cooperation among our physicians.

abclinic_background_oblasti-pece_plasticka-chirurgie_oblicej_landscape

Face

Plastic surgery
Procedures for women and men

abclinic_background_oblasti-pece_prsa_landscape

Breasts

Plastic surgery
Procedures for women and men

abclinic_background_oblasti-pece_plasticka-chirurgie_telo_landscape

Body

Plastic surgery
Procedures for women and men

abclinic_background_oblasti-pece_plasticka-chirurgie_intimni-partie_landscape

Intimate areas

Plastic surgery
Procedures for women and men

Snoring treatment

At our clinic, we offer highly specialized care focused on snoring treatment. Snoring is considered a sleep malfunction, it is often a sign of a condition, such as high blood pressure or chronic cold. It can also be a sign of a serious syndrome called sleep apnea. Approximately 15% of women and 25% of men suffer from snoring.

Our specialists perform highly effective and modern laser procedures to remove or significantly improve the snoring issue. Owing to the device equipment, the time of the procedure and recovery period is significantly shorter.

abclinic_background_oblasti-pece_odstraneni-chrapani_landscape

Snoring treatment

Procedure for women and men

Varices / Varicose veins

We have state-of-the-art diagnostic equipment and use one of the most modern devices to remove varicose veins. We have equipment working on the principle of laser or radio frequency.

Thanks to the work of leading vascular specialists with extensive experience in the field, diagnostics at our clinic is fast and accurate. You can get rid of varices on an outpatient basis, without pain and with a significantly shortened recovery time.

Varixy / Křečové žíly

Varices / Varicose veins

Aesthetic surgery
Procedure for women and men

DHI Hair transplantation

Progressive or sudden hair loss might be a very stressful situation affecting more than just a person’s confidence. Owing to DHI GLOBAL, who have been dictating trends within hair transplant for 50 years, this condition can be permanently changed.

ABClinic Art & Beauty is the exclusive partner of DHI Global Medical Group, offering hair transplant using the DHI method, for the Czech Republic and Slovakia.

abclinic_background_oblasti-pece_transplantace-vlasu_landscape

DHI Hair transplantation

Procedures for women and men

Dermatology

Every skin is different and needs to be treated accordingly. Owing to the most modern diagnostic device, we are able to learn precisely about your skin’s needs. Based on this knowledge, we create an effective combination of treatment, procedures, or products that produce real results.

We have modern diagnostic and medical devices at our disposal, which are used only by our clinic in the Czech Republic.

abclinic_background_oblasti-pece_dermatologie

Procedures

For women and men

Diagnostika pleti, komplexní analýza kůže

Diagnostics

For women and men

Treatment devices

Non-invasive or minimally invasive devices form the cornerstone of plastic and aesthetic dermatology today. These treatments allow us to achieve excellent results in rejuvenating the skin, smoothing out wrinkles, body shaping, removing skin growths and tattoos, lightening pigmentation, treating acne, and handling many other problems quickly, effectively, and without long recovery periods.

Dokonalost technologií „made in Monaco“ s platformami pro aplikace v oblasti estetické medicíny, péče o tělo a obličej zajišťují inovativní a exkluzivní přístroje RENEVE MONACO, které se soustřeďují na modelaci kontur, redukci tukových polštářků, celulitidu, vypnutí pokožky i masážní techniky. S maximální bezpečností, viditelnými výsledky a neinvazivními postupy patří k unikátním v České republice.

Přístrojová ošetření

Treatment devices

Non-invasive and mini-invasive treatment devices for women and men

Nutrition counseling

Výživové poradenství se zaměřuje na trvalé vyřešení problému s hmotností, podporu celkového zdraví, energie a vitality a udržení dobré kondice do vysokého věku. Na naší klinice se soustředíme na uplatňování několika odborných přístupů. Mimo jiné pracujeme v konceptu Metabolic Balance, který využívá přirozené procesy v těle k tomu, aby se látková výměna dostala do rovnováhy, a vy jste trvale dosáhli optimální hmotnosti. Soustředíme se také na nastavení optimálního stravování při konkrétním zdravotním problému.

Výživové poradenství na naší klinice zajišťují vysoce erudovaní odborníci s bohatými zkušenostmi a především dlouhodobými výsledky své praxe. Nabízejí nejen odborné vedení, ale také psychickou podporu a možnost otevřené konzultace jakéhokoliv problému po celou dobu péče.

Výživové poradenství

Nutrition counseling

For women and men

Remedial care

Naše klinika je první svého druhu, která do komplexní péče estetické medicíny zařazuje i vysoce kvalitní individuální rekondiční péči. Proč? Víme, že hlavní podmínkou krásného těla je tělo zdravé. Ne vždy totiž stačí k dosažení požadovaného estetického efektu pouze invazivní zákrok nebo přístrojová procedura.

U nás, na ABClinic vám rekondiční péči poskytují vysoce kvalifikovaní odborníci, kteří ve své praxi vycházejí z nejmodernějších poznatků ve svém oboru a současně nabízí vysoce individuální přístup ke každému klientovi. Vstupní branou ke korekci a nápravě je úvodní vyšetření na základě kterého je klientovi doporučen nejvhodnější a individuální postup pro řešení jeho obtíží.

Rekondiční péče

Remedial care

For women and men

Words of our clients
  • I had been screwing up my courage to undergo liposuction of the double chin for several years. I tend to solve problems more in my sixties. I underwent the procedure under local anesthesia, and I’m satisfied. I thank the clinic and the whole team, including the operating surgeon, dr. Lucák. Miroslava H.

    Plastic surgery
    Plastic surgery MUDr. Otakar Lucák

News

Go to: News

Our specialists

Go to: Our team

Start typing and press Enter to search

Write to us

We will be happy to answer your questions or book you for a non-binding consultation.

objednejte se k nám en