abclinic_clanek3

Velký rozhovor o růžovce (onemocnění Rosacea)

Zčervenání kůže v obličeji zažíváme každý z nás dočasně např. po sportu, intenzivnější fyzické aktivitě nebo změně teplot. Je-li však trvalé, může se jednat o růžovku neboli rosaceu. Rosacea je chronické zánětlivé onemocnění kůže postihující ca 10% populace, většinou po 30. roce života, nejčastěji mezi 40-60 lety, ve větší míře se s ní potýkají ženy. Dobrá zpráva je, že růžovku je možno léčit.

Jaké části těla jsou nejčastěji postiženy růžovkou?
Rosacea je onemocnění, které se projevuje zejména v obličeji, a to na nose, bradě, středu čela a na tvářích.

Jak poznám, že mám růžovku? Jak toto onemocnění vypadá?
První příznak rosacey je chronické zčervenání v obličeji bez nějaké zjevné příčiny. Může být doprovázeno malými puchýřky nebo pupínky, což obvykle nabádá k mylné indikaci jako akné. Na rozdíl od akné však růžovku doprovází spíše suchá pleť a póry se neucpávají. Někteří pacienti zažívají štípaní nebo pálení nebo dokonce svědění, které je spojené s velkou citlivostí postižené pleti. V závažných případech se růžovka může projevit i vytvářením nadbytečné tkáně, zejména na nose, tzv. květákový nos.

Co je příčinou rosacey?
Spouštěčem růžovky může být sluneční UV záření, stres, intenzivní fyzická aktivita, alkohol, velké horko, kořeněná strava nebo i nevhodná kosmetika, vlasové spreje apod. Konkrétní příčina je u každého individuální.

Jeden z příznaků růžovky je tzv. „opilecký“ nebo „květákový“ nos. Jak lze tento projev léčit?
To, co popisujete, se odborně nazývá rhinophyma. Vhodnou léčbou je kombinace podávání orálních antibiotik, lokálních protizánětlivých léků a ošetření CO2 laserem. V každém případě trvá terapie týdny až měsíce.

Je-li diagnostikována rosacea, jak by se k postižené pokožce měl pacient chovat?
Léčba záleží na stavu patologie daného pacienta. Na ABClinic Art & Beauty většinou volíme lokální preparáty proti zarudnutí pokožky od firmy Universkin, někdy dodatečně i orálně nebo místně podávaná antibiotika a intenzivní pulzní laser (IPL).

IPL přístroj, který na ABClinic Art & Beauty používáte, se jmenuje Cellec V System. Jak funguje?
Cellec V systém je IPL přístroj, který využívá kontrolovaný širokospektrální světelný výboj pro zmírnění zánětu, zarudnutí, pupínků a nežádoucí pigmentace pleti. Pro konkrétní problém a typ pleti jsme u Cellec V systému schopni nastavit správnou optimální vlnovou délku. Díky tomu máme pozvolné, dlouhotrvající řešení rosacey, ale i jiných indikací, jako jsou např. strie, cévní léze, akné, jizvy po akné nebo pigmentové skvrny.

Bolí ošetření Cellec V systémem?
IPL je bezbolestná terapie, není aplikována žádná anestezie. Pacient může pociťovat jemný tlak při ošetření.

Jak dlouho ošetření Cellec V systémem trvá a kolikrát je třeba jej při léčbě rosacey opakovat?
Obykle doporučujeme podstoupit 3-6 ošetření po ca 2 týdnech. Při lokální péči po skončení terapie, např. přípavky firmy Universkin, může být výsledek trvalý.

Je třeba po ošetření Cellec respektovat nějaká opatření? Jak zacházet se slunečním zářením, kosmetikou? Jak vypadá pleť bezprostředně po ošetření?
Po ošetření pulzním světlem může být kůže mírně zarudlá, ale pacient se obvykle může ihned navrátit do běžného života. Během 6 týdnů následujících po IPL ošetření bych doporučil vyhýbat se přímému slunci, a i poté je klíčové pro úspěch zákroku ošetřenou oblast chránit slunečním krémem s vysokým UV faktorem (SPF 50).

Video

Před / Po

Slova našich klientů
  • Rozhodla jsem se pro horní a dolní víčka a s výsledkem jsem více než spokojená! Po 2 měsících už jizvy nejsou skoro vidět, výsledek je krásný. Celkovou péči a přístup mohu jen doporučit. Zpočátku jsem se bála a měla jsem pochybnosti, ale díky kamarádce, která s paní doktorkou Šatánkovou měla již dobrou zkušenost, jsem se pro ni nakonec také rozhodla. A absolutně nelituji. I pokoje na klinice jsou top. Je zde o Vás dobře postaráno. Luisa K.

    Plastická chirurgie
    Plastická chirurgie MUDr. Věra Šatánková
Aktuality

Přejít na: Aktuality

Naši specialisté

Přejít na: Náš tým

Start typing and press Enter to search

Napište nám

Rádi zodpovíme Vaše dotazy nebo Vás objednáme na nezávaznou konzultaci.