žena si hladí své lýtko

Co obnáší rekonstrukce panenské blány? Zažijte své poprvé podruhé

Panenská blána – slovní spojení, které nejvíce používají náctileté dívky, pro které je panenství aktuální téma. Jsou ale některé ženy, pro které má tato tkáň, respektive její zachování, mnohem větší význam. A tak v současné době existuje možnost podstoupit rekonstrukci panenské blány. Přečtěte si, co tento zákrok obnáší a jaké jsou hlavní důvody žen, které se pro rekonstrukci rozhodnou. 

Co je to panenská blána? 

Panenská blána neboli hymen, je tenká blanitá tkáň, která je součástí vulvy a je umístěná 1–2 centimetry za poševním vchodem, který překrývá.  

Struktura panenské blány 

Panenská blána je složená z různých druhů tkání, včetně sliznice a pojivové tkáně. U každé ženy má tato tkáň odlišný tvar, velikost a tloušťku. Zpravidla bývá pružná, díky tomu se může natáhnout během sexuálních nebo dalších fyzických aktivit, jako je například sport. 

Panenská blána se vyvíjí už během embryonálního vývoje, to znamená, že novorozené holčičky se s touto tkání už rodí. Nicméně během života ženy se mění tvar, barva, velikost i pružnost panenské blány podle věku a hladiny hormonů. 

Panenská blána a menstruace 

Tím, že je panenská blána umístěná hned za poševním vchodem, možná vás napadá otázka, jak je to při menstruaci. Příroda má vše dokonale promyšlené, a tak má v sobě panenská blána drobné otvory nebo jeden kruhovitý otvor (záleží na konkrétním tvaru panenské blány), který umožňuje odchod menstruační krve z těla. 

Význam panenské blány 

Jak jsme už nastínili v úvodu, neprotržená panenská blána má v mnoha kulturách více účelů než pouze ten fyziologický. Ale pojďte si přečíst nejdřív o něm. 

Fyziologický význam 

Fyziologický účel panenské blány je spekulativní téma, protože tato tkáň nemá žádnou zásadní biologickou funkci. Nicméně určitým způsobem přispívá panenská blána k ženskému zdraví. Jak? 

 • Ochrana: Hymen vytváří přirozenou bariéru, která chrání ženské tělo před mikroorganismy, nečistotami a tím i před potenciálními infekcemi.  
 • Udržení vlhkosti: Panenská blána má vliv na udržení vlhkosti uvnitř vagíny, čímž by mohla zajistit větší komfort při pohlavním styku. 

Je ale důležité zdůraznit, že žádná z těchto teorií není vědecky potvrzená – tudíž není dokázáno, že by panenská blána byla nezbytná pro ženské zdraví nebo reprodukční schopnosti. 

Kulturní a symbolický význam panenské blány 

V některých kulturách je neporušená panenská blána stále symbolem panenství a čistoty. Neporušený hymen se považuje za důkaz, že žena nebyla sexuálně aktivní. Mezi tyto kultury, které vnímají zachování panenské blány u ženy za znak ctnosti, patří například některé arabské, jihoasijské nebo africké země. 

Zajímavý fakt: I v současné době se v některých muslimských kulturách konají tradiční obřady, jejichž úkolem je potvrdit panenství ženy před svatbou. Tyto události spočívají v kontrole neprotržené panenské blány lékařem často i za asistence matky budoucího ženicha. Potvrzení panenství je vnímáno jako důležitý krok před uzavřením manželství. 

Postupem času se ale od kulturního a symbolického významu panenské blány spíše upouští. Lékaři a moderní společnost zdůrazňují, že hymen není spolehlivým ukazatelem panenství. K poškození nebo protržení panenské blány totiž může dojít i při jiných aktivitách než pouze sexuálních. Například při sportu nebo i během přirozeného růstu a vývoje těla. A tak často při prvním pohlavním styku nemusí dojít k prvotnímu odstranění panenské blány a následnému krvácení, což má být důkazem panenství. 

Rekonstrukce panenské blány 

Rekonstrukce panenské blány neboli hymenoplastika je dnes již běžným gynekologicko-chirurgickým zákrokem, který se provádí za účelem obnovení nebo vytvoření dojmu neporušené panenské blány. 

Jak rekonstrukce panenské blány probíhá? 

Před samotným zákrokem proběhne konzultace s lékařem, který rekonstrukci bude provádět. Kromě interního předoperačního vyšetření a gynekologické prohlídky se lékař se ženou také pobaví o jejích důvodech podstoupení zákroku a očekáváních.  

Zákrok se provádí v celkové anestezii a trvá zhruba 45–60 minut. Existují dvě techniky, které se při rekonstrukci panenské blány můžou použít: 

 • Rekonstrukce existující tkáně: V tomto případě lékař sešije existující tkáň v oblasti panenské blány. Tato technika se obvykle preferuje, protože minimalizuje rizika spojená s cizím objektem uvnitř těla ženy. 
 • Použití biologického materiálu: Další možností je použití biologického materiálu, jako je tkáň z jiné části těla nebo umělé implantáty, pomocí kterých lékař zrekonstruuje odstraněnou panenskou blánu. 

Panenská blána se zpravidla sešívá vstřebatelným stehem, tím pádem není nutné jeho pozdější odstranění. Rekonvalescence po zákroku není dlouhá, a pokud se neobjeví komplikace, není potřeba provádět ani následnou kontrolu. Týden po zákroku je vhodné se vyhýbat fyzicky náročným aktivitám a dbát na zvýšenou hygienu, aby nedošlo k infekci v místě sešití. Úplné zotavení trvá přibližně čtyři týdny, po této době se můžete vrátit k vašemu běžnému režimu i sexuálnímu životu. 

Rekonstrukci panenské blány je většinou možné kombinovat s dalšími vaginálními zákroky, jako je například labioplastika, vaginoplastika nebo omlazení vagíny. 

Z jakých důvodů ženy podstupují rekonstrukci panenské blány? 

Důvodů, proč se ženy rozhodnou pro rekonstrukci hymenu, může být celá řada: 

 • Kulturní a náboženská očekávání: Ženy mohou cítit sociální tlak, ať už z rodiny nebo širší komunity na splnění kulturních norem v podobě zachování panenství. 
 • Obnova po zranění: Důvodem podstoupení rekonstrukce panenské blány může být také fyzické zranění, které způsobilo poškození nebo protržení panenské blány 
 • Psychologické důvody: V některých případech může být důvodem rekonstrukce panenské blány řešení psychického traumatu. Pokud k odstranění panenské blány došlo traumatizujícím způsobem – např. pohlavním zneužitím – může rekonstrukce hymenu představovat způsob, jak se s tímto zážitkem částečně vyrovnat. 
 • Osobní důvody: Některé ženy můžou podstoupit rekonstrukci panenské blány kvůli vlastním preferencím nebo osobním důvodům. Může to být například jejich způsob, jak vyjádřit svou sexuální autonomii nebo se lépe cítit ve vlastním těle. 

Tip: K tomu, abyste se cítila sebevědomě ve svém těle vám může pomoct také omlazení intimních partií, které vám dodá nejen sebevědomí, ale také zlepší váš sexuální prožitek. 

Před tím, než se definitivně rozhodnete, doporučujeme vyhledat zkušeného chirurga a objednat se na konzultaci, abyste mohli důkladně zvážit všechny důsledky a rizika spojená s hymenoplastikou a provést informované rozhodnutí. 

Je důležité poznamenat, že rekonstrukce panenské blány je kontroverzní zákrok, který vyvolává řadu diskusí a otázek. Nicméně každá žena má právo rozhodovat o vlastním těle. Pokud už z jakýchkoliv důvodů chcete tento zákrok podstoupit, finální rozhodnutí je jen a jen na vás. Máte k zákroku další dotazy a chcete vědět více informací? Neváhejte se objednat na konzultaci s některým z našich lékařů. 

 

Video

Před / Po

Slova našich klientů
 • Stojí za to jít do ABClinic! Přišla jsem poprvé, abych konečně vyřešila svůj problém. Bála jsem se. Když jsem ale vstoupila do ordinace k MUDr. Vanese Lovětínské, okamžitě jsem se zklidnila. Styděla jsem se za své tělo, hlavně za břicho po porodu. Paní doktorka mi vše vysvětlila, jak bude probíhat zákrok a pooperační péče. Vše proběhlo v pořádku. Doporučuji sebrat odvahu a přijít. Určitě zase přijdu. Michaela M. 

  Plastická chirurgie
  Plastická chirurgie MUDr. Vanesa Lovětínská
 • Velice sympatická a úžasná paní doktorka, mohu jen doporučit. Michaela S.

  Plastická chirurgie
  Plastická chirurgie MUDr. Vanesa Lovětínská
 • Koncom minulého roka som na klinike podstúpila augumentáciu pŕs. Chcem sa z celého srdca poďakovat celému tímu ABClinic, všetkým sestričkám za ochotu a krásny prístup, boli ste skvelé. Ale predovšetkým ďakujem pani doktorke Vanese Lovětínskej za jej úžasný a zároveň veľmi profesionálny prístup, za jej zlaté ruky a za moje nádherné nové prsia. Pani doktorka, skvelá práca. Ďakujem Vám veľmi pekne a do budúcna Vám prajem mnoho ďalších spokojných zákazníkov, rovnako, ako som aj ja. Cataleya

  Plastická chirurgie
  Plastická chirurgie MUDr. Vanesa Lovětínská
 • Stojí za to jít do ABClinic! Přišla jsem poprvé, abych konečně vyřešila svůj problém. Bála jsem se. Když jsem ale vstoupila do ordinace k MUDr. Vanese Lovětínské, okamžitě jsem se zklidnila. Styděla jsem se za své tělo, hlavně za břicho po porodu. Paní doktorka mi vše vysvětlila, jak bude probíhat zákrok a pooperační péče. Vše proběhlo v pořádku. Doporučuji sebrat odvahu a přijít. Určitě zase přijdu. Michaela M.

  Plastická chirurgie
  Plastická chirurgie MUDr. Vanesa Lovětínská
 • Ráda bych poděkovala paní doktorce Lovětínské za úžasně odvedenou práci! Mám krásná prsa, vytoužený implantát. Její přístup byl velice milý a profesionální. Karolína S.

  Plastická chirurgie
  Plastická chirurgie MUDr. Vanesa Lovětínská
 • Veliké poděkování zkušené paní doktorce MUDr. Vanese Lovětínské. Trápila mě roky malá prsa. Nakonec jsem se odhodlala a po konzultací s paní doktorkou jsem měla jasno. Operace předčila má očekávání. Dnes jsem 6 týdnů po operaci a jsem nadšená. Krásné trojky a zvednuté sebevědomí. Paní doktorka je skvělá a precizní. Děkuji i sestřičkám. Karolína Z.

  Plastická chirurgie
  Plastická chirurgie MUDr. Vanesa Lovětínská
 • S ABClinic jsem nejvíce spokojená. Je to pár dní, co jsem podstoupila plastiku prsou. Můžu říct, že jsou to doopravdy profesionálové a zkušenosti mají. Hlavně jsou strašně milí a chápaví – jak sestřičky, tak doktoři. Vše mi bylo vysvětleno. Moje největší dík patří paní doktorce Lovětínské! A sestřičkám, co si se mnou užily a se vším mi pomáhaly. Za mě určitě doporučuji. Eliška M.

  Plastická chirurgie
  Plastická chirurgie MUDr. Vanesa Lovětínská
 • Skvělý lékařský tým, nemohu dostatečně poděkovat každé sestřičce! A moje doktorka, doktorka Lovětínská, měla skvělé vystupování u lůžka a utěšovala mě o proceduře před a po tom, co jsem viděla jako výsledky, vysvětlovala vše, co se dělalo na operačním sále. Stále se léčím, protože to bylo jen 10 dní po operaci, ale wow. Dosavadní výsledky jsou úžasné. Nemůžu se dočkat, až mi budou 3 měsíce, abych viděl, jak se všechno ustálilo! Leila R.

  Plastická chirurgie
  Plastická chirurgie MUDr. Vanesa Lovětínská
 • Veliké poděkování zkušené paní doktorce MUDr. Vanese Lovětínské. Trápila mě roky malá prsa. Nakonec jsem se odhodlala a po konzultací s paní doktorkou jsem měla jasno. Operace předčila má očekávání. Dnes jsem 6 týdnů po operaci a jsem nadšená. Krásné trojky a zvednuté sebevědomí. Paní doktorka je skvělá a precizní. Děkuji i sestřičkám. Karolína Z.

  Plastická chirurgie
  Plastická chirurgie MUDr. Vanesa Lovětínská
 • Velice sympatická a úžasná paní doktorka, mohu jen doporučit  Michaela S.

  Plastická chirurgie
  Plastická chirurgie MUDr. Vanesa Lovětínská
 • Stojí za to jít do ABClinic! Přišla jsem poprvé, abych konečně vyřešila svůj problém. Bála jsem se. Když jsem ale vstoupila do ordinace k MUDr. Vanese Lovětínské, okamžitě jsem se zklidnila. Styděla jsem se za své tělo, hlavně za břicho po porodu. Paní doktorka mi vše vysvětlila, jak bude probíhat zákrok a pooperační péče. Vše proběhlo v pořádku. Doporučuji vzít odvahu a přijít. Určitě zase přijdu. Michaela M.

  Plastická chirurgie
  Plastická chirurgie MUDr. Vanesa Lovětínská
 • Ráda bych poděkovala paní doktorce Lovětínské za úžasně odvedenou práci! Mám krásná prsa, vytoužený implantát. Její přístup byl velice milý a profesionální. Karolína S.

  Plastická chirurgie
  Plastická chirurgie MUDr. Vanesa Lovětínská
 • Všichni jsou v klinice velmi příjemní a také profesionálové. Julia P.

  ABClinic Art & Beauty
  ABClinic Art & Beauty Klinika
 • Chci vyjádřit velké poděkování paní dr. Lovětínské, u které jsem podstoupila augmentaci prsou. Paní doktorka je úžasná, lidská a profesionální. Děkuji i celému týmu kliniky za krásnou péči před i po operaci. Eva L.

  Plastická chirurgie
  Plastická chirurgie MUDr. Vanesa Lovětínská
Aktuality

Přejít na: Aktuality

Naši specialisté

Přejít na: Náš tým

Start typing and press Enter to search

Napište nám

Rádi zodpovíme Vaše dotazy nebo Vás objednáme na nezávaznou konzultaci.

objednejte se k nám